Kaj je alopecija (izpadanje las): vzroki pri moških in ženskah, zdravljenje
Kaj je alopecija oziroma izpadanje las?
Če upoštevamo zdravstveno terminologijo, je alopecija avtoimunska bolezen, zaradi katere pride do izpadanja las, ki se lahko nadaljuje do te mere, da oseba izgubi vse lase in dlake na svojem telesu. Kot navaja wiki, se lahko avtoimunska bolezen razvije pri vseh, tako moških, kot tudi ženskah, ki imajo v svojem telesu gen, ki to bolezen povzroča. Bolezen tako lahko nastane kadarkoli, celo pri otrocih ali mladostnikih.
Pogosto pa se izraz alopecija uporablja za opis stanja prekomernega izpadanja las, ki nastane zaradi različnih vzrokov. Prekomerno izpadanje las, skupaj z upočasnjeno rastjo novih las in/ali hkratnim pojavom miniaturizacije, stanjem pri katerem so novo zrasli lasje manjši in tanjši, pogosto vodijo do plešavosti, ki pa je za večino ljudi izjemno moteča ter močno vpliva na samozavest.
V splošnem kontekstu lahko govorimo o:
- prirojeni in pridobljeni alopeciji,
- trajni in začasni alopeciji,
- omejeni in popolni alopeciji.
Kakšni so vzroki za izpadanje las?
Poznamo zelo veliko razlogov, ki povzročajo izpadanje las. Med najbolj pogoste in običajne dejavnike, ki vplivajo na izpadanje las, uvrščamo:
- genetiko,
- hormonsko ravnovesje in hormonske spremembe,
- določene bolezni, na primer bolezni ščitnice ali bolezen policističnih jajčnikov,
- jemanje nekaterih zdravil, na primer zdravil z veliko vsebnostjo steroidov,
- nizke ravni kreatina v telesu,
- pomanjkanje vitaminov in mineralov, še posebno vitaminov A in B ter železa,
- prekomeren stres,
- kemoterapijo,
- glivice na lasišču,
- uporaba neprimernih izdelkov za nego las.
Poleg zgornjih dejavnikov, ki negativno vplivajo na izpadanje las pri vsakem posamezniku, obstaja še nekaj drugih dejavnikov, povezanih z nastankom bolezenskega stanja alopecije. Trije ključni dejavniki, ki naj bi vplivali na nastanek alopecije so:
- hormonske motnje,
- hujši stresni dogodki, ki povzročijo motnje živčnega sistema,
- bolezenska stanja.
Prekomerno izpadanje las pri ženskah
Če smo že nekako navajeni opazovati moške, pri katerih se v zrelih letih pojavi plešavost, pa je prekomerno izpadanje las pogosto tudi pri ženskah. Pogosto se pri predstavnicah nežnejšega spola težave z izpadanjem las začnejo kot posledica hormonskih sprememb ali v času večjih življenjskih prelomnic. Pogoste dejavnike, ki so krivi za prekomerno izpadanja las pri ženskah smo zbrali v spodnji tabeli. Upoštevali smo tako strokovne članke, kot tudi pričanja uporabnikov na raznih forumih.
Prekomerno izpadanje las pri moški
Statistični podatki kažejo, da se skoraj 85 % moške svetovne populacije že pred dopolnjenim 50. letom sreča s prvimi znaki plešavosti in prekomernim izpadanjem las. Pri tem je potrebno poudariti, da se pri velikem številu moških prve težave pojavijo že na začetku tretjega desetletja. In kateri so glavni razlogi? Za vas smo jih zbrali v spodnji tabeli.
|
Ženske |
Moški |
Pogosti dejavniki |
Slabokrvnost Hormonske spremembe Stres Nekatera zdravila |
Stres Genetika Nekatera zdravila Staranje |
Redki dejavniki |
Genetika Pomanjkanje vitaminov B kompleksa Pomanjkanje cinka v telesu Uporaba neprimernih izdelkov za nego |
Uporaba neprimernih izdelkov za nego Uživanje steroidov Pomanjkanje vitaminov in mineralov |
Bolezni |
Rak (zdravljenje s kemoterapijo) Težave s ščitnico Avtoimunske bolezni Policistični jajčniki Bolezni kože Glivice |
Rak (zdravljenje s kemoterapijo) Težave s ščitnico Avtoimunske bolezni Bolezni kože Glivična okužba |
Spremembe |
Menopavza Nosečnost Velike, travmatične spremembe Velika izguba teže |
Velike, travmatične spremembe Velika izguba teže |
Kaj je krožno izpadanje las?
To stanje je en od načinov izgubljanja las oziroma dlak, ki jih lahko prepoznamo pri odraslih moških in ženskah. Poleg krožnega izpadanja poznamo tudi progresivno izpadanje, oba pa sta nekoliko podrobneje opisana v nadaljevanju. Pogosto se izpadanje las prvič opazi pod tušem oziroma pri umivanju las.
Kaj je alopecija areata?
Alopecija areata, stanje, ki ga poznamo tudi pod imenoma vzorčasto oziroma krožno izpadanje las (kot nakazuje že ime, poteka v krogih), se lahko pojavi kjerkoli na telesu. Pokaže se kot sprememba v vzorcu porazdelitve telesnih dlak, predvsem kot manjša okrogla območja, ki so povsem brez dlak.
Ločimo pet stadijev alopecije areata:
- retikularno izpadanje las je faza, v kateri pride do pojava prvih področji brez dlak oziroma las,
- ofijaza je naslednja faza, v kateri se že pojavijo predeli plešavosti ob straneh kapilacije,
- sisajifo pomeni ohranjanje stranskega in zadnjega dela las,
- alopecija totalis se pojavi, ko že lahko govorimo o popolni izgubi las na lasišču,
- alopecija univerzalis pa je zadnja faza, za katero je značilna popolna izguba las na vseh delih telesa.
Obstaja tudi monolocularis tip tega stanja, ki se pojavi samo na enem mestu.
Kaj je androgena alopecija?
Androgena alopecija predstavlja najbolj pogosto obliko progresivne izgube las. Trajno izpadanje zakrivijo hormoni androgeni, ki jih poznamo tudi pod imenom moški spolni hormoni. Večja količina hormonov v telesu zakrivi predvsem plešavost na sprednjem in osrednjem delu glave, predele, kjer je hormonskih receptorjev največ. Plešavost nastane kot posledica spremembe hormona testosterona v dihidrotestosteron, ki vpliva na tanjšanje lasnih mešičkov in pospešeno izpadanje las.
Ali ste opazili izpadanje las po Covidu?
Številni bolniki, ki so preboleli Covid, so v mesecih po bolezni pričali o povečanem izpadanju las. Raziskave so pokazale, da se je težava pojavila predvsem pri osebah, pri katerih je bilo mogoče govoriti o srednje težkem poteku bolezni. Najverjetneje se razlog skriva v stresu, ki ga je korona povzročila telesu in v spremembi biokemičnih procesov. V večini primerov se stanje povečanega izpadanja las umiri v naslednjih mesecih, ko si telo popolnoma opomore od bolezni.
Težave z lasmi in hormoni - kakšna je povezava?
Hormonska neravnovesja, ki so še posebno pogosta pri ženskah, lahko močno vplivajo na videz, moč, zdravje in rast las ter seveda tudi na njihovo izgubljanje. Obdobja, v katerih so hormonske spremembe največje, so:
- nosečnost,
- menopavza,
- hormonske spremembe povezane z uživanjem kontracepcije,
- uživanje zdravil, ki povzročajo hormonska neravnovesja.
Na kakšen način bodo hormonske spremembe vplivale na lase je seveda odvisno od tega, za katere hormone gre. Ko je hormonsko ravnovesje znova vzpostavljeno, bi se morali počasi vzpostaviti tudi običajni vzorci vezani na količino novih las.
Izpadanje las in kemoterapija za zdravljenje onkoloških bolezni
Kemoterapija povzroči to stanje, saj njena učinkovitost pri zdravljenju raka temelji prav na uničevanju celic, pri čemer pa se uničujejo tudi popolnoma zdrave celice. Lasni mešički sodijo med najbolj občutljive dele telesa in se tako še hitreje uničijo. Uničeni lasni mešički pa seveda pomenijo tudi izgubljanje las.
Kako učinkovito ustaviti izpadanje las?
Če želimo učinkovito preprečiti oziroma ustaviti izpadanje las, moramo poskrbeti za učinkovitost na tistih področjih, na katera lahko sami ključno vplivamo. Torej predvsem na zagotavljanje primerne prehrane, ki je polna vitaminov in mineralov ter seveda tudi na upoštevanje določenih napotkov za pravilno nego las. Poleg tega je priporočljivo, da se izogibate stresu.
Vitamini za preprečevanje izpadanja las
Če ste opazili, da se pri vas pojavlja predvsem sezonsko izpadanje las, bi lahko bilo krivo tudi pomanjkanje vitaminov. Značilno je namreč, da nam določenih vitaminov ali mineralov manjka samo v določenih mesecih oziroma obdobjih, ko se potreba po njih poveča. Med najbolj pomembne vitamine, ki vplivajo tako na rast zdravih in močnih las, kot tudi na krepitev lasnih mešičkov, sodijo:
- vitamini B kompleksa,
- vitamin A,
- vitamin C,
- vitamin D.
|
Kako vpliva |
Kje ga najdemo |
Potrebna dnevna količina |
Vitamini B kompleksa |
Vitamin B7 ali biotin vpliva na moč novih las, vitamin B5 pa spodbuja rast . |
Biotin najdemo predvsem v raznih semenih in oreščkih, vitamin B5 pa v stročnicah, perutnini, teletini in krompirju. |
Biotin: 50 µg Vitamin B5: 6 mg |
Vitamin A |
Vpliva na zdravje lasnih mešičkov ter tako na rast las in na njihovo splošno zdravje. |
Predvsem v živilih živalskega izvora (sir, ribe, mleko) ter v zelenjavi zelene barve. |
800 µg |
Vitamin C |
Ima antioksidativne moči, s katerimi lajša posledice stresa. |
Različno sadje in zelenjava, predvsem citrusi. |
80 mg |
Vitamin D |
Ima pomemben vpliv pri preprečevanju nastanka raznih avtoimunskih bolezni. |
Nastaja v koži, ki je v stiku s sončno svetlobo. |
Povprečno 20 µg, a potreba niha. |
Zdravljenje stanja alopecija areata
Zdravljenje alopecije areate lahko poteka na več načinov. Proti izpadanju las se lahko borimo že z izboljšanjem prehrane, bolj zdravim življenjskim slogom in izogibanju stresu, s prehrano, ki je polna vitaminov in mineralov. Poleg tega obstaja kar nekaj alternativnih načinov zdravljenja in pa nekaj različnih pristopov lajšanja težav s plešavostjo, kot na primer kirurško zdravljenje ali lasni vsadki.
Obstajajo pa tudi zdravila, ki se lahko uporabljajo za zdravljenje alopecije areate. Dve zdravili, ki sta namenjeni moškim sta finasterid in minoksidil. Za zdravljenje pri ženskah pa se praviloma uporablja antiandrogene, na primer ciproteron acetat in že prej omenjeni minoksidil.
Naravna pomoč pri izpadanju las - dodatne metode
Naravna pomoč poleg že prej omenjene spremembe življenjskega stila vključuje tudi nekatere druge metode, na primer redne masaže lasišča, zatekanje k homeopatskih pripravkom, uporabo naravnih izdelkov za nego, uživanje zelišč, ki spodbujajo prekrvavitev in rast las ter druge alternativne pristope.
Zagotovo vam upoštevanje različnih napotkov, ki bodo pomagali povečati prekrvavitev lasišča ter bodo na naraven način spodbujali rast novih las, ne bo škodilo. Je pa hkrati priporočljivo, da ne pričakujete prevelikih rezultatov, še posebno če gre za izjemno napredno obliko plešavosti, ki zahteva zdravniško obravnavo.
FAQ
Ali lahko izpadanje las spremlja srbeče lasišče in bolečine?
Mastno lasišče, srbečica in celo bolečine so lahko spremljevalci prekomernega izpadanja las. Običajno se te težave še stopnjujejo poleti, saj so pogosto povezane s prekomernim potenjem ali z uporabo neprimernih izdelkov za nego las. V kolikor opazite spremembe na svojem lesišču obiščite dermatologa ali pridobite strokovni nasvet o primerni negi lasišča.
Kaj povzroči izpadanje las po porodu in v kolikšnem času?
Hormonska nihanja, ki so pogosta v času nosečnosti in po porodu, so lahko kriva za spremembe v rasti ali izpadanju las. Kot pričajo ženske na različnih forumih, so povečano izpadanje las opazile nekje dva do štiri mesece po porodu. V kolikor se izpadanje las po nekaj tednih ne normalizira je priporočljivo, da poskusite z drugačnimi izdelki oziroma da obiščete specialista.
Ali obstaja povezava med alopecijo in zobobolom?
Po informacijah na wiki, je mogoče najti vzporednice med zobozdravstvenimi težavami in prekomernim izgubljanjem las. Več ljudi priča, da so zaradi nezdravljenih zobozdravstvenih težav opazili tudi spremembe v rasti las. Strokovnjaki so nezdravljene težave v različnih delih telesa, tudi ustih, povezali predvsem s krožno alopecijo.
PREKO 100,000 zadovoljnih strank!