Ugodni antibiotiki brez recepta v spletni lekarni - kaj so in kaj zdravijo

(38 Recenzije uporabnikov)

Kaj so antibiotiki in kako delujejo?

Antibiotiki so ena od najpogosteje uporabljanih skupin zdravil. Gre za zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje bakterijskih bolezni. To pomeni, da učinkujejo samo pri zdravljenju bolezni, ki jih povzročajo točno določene bakterije ali skupine bakterij, ne pa tudi pri zdravljenju bolezni, ki jih povzročajo virusi ali glivice (nima antivirusnega učinkovanja in ni antimikotik).

Zanimivo je, da je bil prvi odkriti antibiotik penicilin, ki je naravna snov. Še danes se ta zdravila pridobiva tako iz naravnih snovi, ki so dostopne v naravi, kot tudi s kemičnimi procesi.

Kaj zdravimo z antibiotiki in kaj ne?

Kot že omenjeno, se antibiotiki uporabljajo samo za zdravljenje bolezni, ki jih povzročijo bakterije. Na splošno lahko govorimo o več različnih vrstah delovanja antibiotikov, na primer:

  • vplivajo na sintezo znotraj bakterij,
  • bakterijam preprečijo tvorbo beljakovin ali vitaminov, ki so nujni za njihovo preživetje,
  • bakterijam preprečijo prenos njihovega dednega zapisa.

Na podlagi tega, kako določeno zdravilo deluje, lahko govorimo o antibiotikih širokega spektra, ki jih lahko uporabljamo za zdravljenje večjega števila bolezni ali o antibiotikih ozkega spektra, ki delujejo zelo usmerjeno ter se uporabljajo samo za zdravljenje točno določene bolezni ali manjše skupine bolezni.

Antibiotike najpogosteje uporabljamo za zdravljenje:

  • bakterijskih okužb spodnjih in zgornjih dihal,
  • sepse,
  • bakterijskih okužb kože in podkožnega tkiva,
  • bakterijskega vnetja bezgavk,
  • nekaterih okužb sečil,
  • bakterijskih vnetji kosti in sklepov.

Antibiotikov pa ne uporabljamo za zdravljenje gripe ali običajnega prehlada.

Kaj so antibiotiki širokega spektra? Razlaga

Ti delujejo tako, da so nevarni več različnim mikrobom in se tako lahko uporabijo za zdravljenje večjega števila bolezni. Takšna vrsta je izjemno koristna v primerih, ko ni natančno jasno katera vrsta bakterije je kriva za okužbo ali kadar je bolezen nastala zaradi več bakterij hkrati.

Antibiotiki širokega spektra se pogosto uporabljajo tudi za zdravljenje oseb, ki so v zadnjem času že opravile zdravljenje s tableto ozkega spektra, a se je pri njih enaka ali podobna bolezen ponovila še enkrat. Poznamo več različnih proizvajalcev zdravil, kot sta Lek in Krka, ki izdajata antibiotična zdravila pod različnimi imeni.

Kako in kateri antibiotiki se uporabljajo za vnetje ušesa?

Za vnetje ušesa so lahko krivi različni razlogi, ki se skrivajo tako v bakterijskih, kot virusnih okužbah, raznih tujkih, ki zaidejo v sluhovod ali pa jih povzroči zastajanje vode. Močni antibiotiki se za zdravljenje vnetja ušesa uporabljajo le, če preiskave pokažejo, da gre za bakterijsko okužbo.

Najpogosteje bakterijsko okužbo ušesa spremlja vročina. V večini primerov gre za vnetje srednjega ušesa, katerega simptomi vključujejo bolečine v ušesu, vneto žrelo, zamašen nos in nosni izcedek. Da gre zares za bakterijsko okužbo se potrdi z laboratorijskim testom.

Za zdravljenje vnetega ušesa se najpogosteje uporablja antibiotik amoksicilin. A zaradi opažanj o vse bolj odpornih različicah bakterijskih sevov, se vse pogosteje uporabljajo tudi antibiotiki iz skupine cefalosporinov. Za odpravljanje vnetja ušesa se običajno predpiše 7 do 10 dnevna kura.

Kako in kateri antibiotiki se uporabljajo za vnetje mehurja?

Vnetje mehurja je potrebno v redkih primerih zdraviti z antibiotiki, še posebno, če gre za kronično ponavljajoče stanje ali za akutno okužbo, katere stanje se po nekaj dneh domačega zdravljenja ne izboljša. Obstaja več vrst takšnih produktov, ki so lahko učinkoviti za zdravljenje vnetja mehurja. Najpogosteje se predpisujejo naslednji:

  • nitrofurantoini,
  • sulfonamidi ali sulfanilamidi,
  • amoksicilini,
  • cefalosporini,
  • trimetoprimi ali sulfametoksazoli,
  • kinoloni, na primer ciprofloksacin.

Katera vrsta antibiotika je najbolj učinkovita in kako dolgo bo potekalo zdravljenje je odvisno od bakterije, ki je odgovorna za nastalo vnetje. V nekaterih primerih bo dovolj že en sam odmerek.

Kako in kateri antibiotiki se uporabljajo za pljučnico?

Pljučnica je še vedno ena izmed najbolj nevarnih okužb dihal, še posebno pri otrocih. Pred zdravljenjem pljučnice z antibiotiki je potrebno določiti, da gre zares za bakterijsko obliko pljučnice. Po opravljenih preiskavah se za zdravljenje pljučnice najpogosteje antibiotik amoksicilin, v nekaterih primerih, ko gre za sum na neznano bakterijo, pa antibiotik z učinkovino makrolid. Pri težjih pljučničnih obolenjih se lahko uporablja tudi kombinacija antibakterijskih zdravil.

Kako in kateri antibiotiki se uporabljajo za angino?

Tudi za nastanek angine so lahko odgovorni virusi ali bakterije, pri čemer je najpogostejši krivec bakterija tipa streptokok. Za zdravljenje angine se uporabljajo antibiotiki, ki vsebujejo penicilin. Zdravljenje z uporabo izbrane terapije običajno traja 10 dni, pri čemer se odmerek določi glede na telesno težo bolnika.

Kako in kateri antibiotiki se uporabljajo za zobobol?

Za zdravljenje hudega zobobola se običajno uporablja antibiotike širokega spektra, saj bodo ti najbolj zanesljivo odpravili nastale težave. Med najbolj priljubljene izbire se tudi za zdravljenje zobobola uvršča amoksicilin. Poleg njega so zanesljive izbire tudi:

  • antibiotiki s penicilinom,
  • substanca cefaleksin,
  • klindamicin,
  • azitromicin.

Seznam najpogosteje uporabljanih antibiotikov v Sloveniji

Čeprav poznamo kar 18 različnih vrst, obstajajo štiri vrste, ki so zaradi svojih učinkovitosti uporabljane precej pogosteje kot preostale vrste.

Antibiotiki, ki vsebujejo penicilin

Prav antibiotiki, ki vsebujejo penicilin, sodijo med najpogosteje uporabljane vrste, ne samo v Sloveniji, temveč tudi po svetu. Gre za čisto prvo snov z antibiotičnimi učinkovinami, ki je bila odkrita. Zaradi svojega širokega spektra delovanja se lahko uporablja za zdravljenje najrazličnejših bolezni, na primer pljučnice, meningitisa, gonoreje in tetanusa. Eno izmed najbolj znanih imen take vrste anitibiotika je amoksiklav.

Aminoglikozidni

Najbolj prepoznaven predstavnik skupine aminoglikozov je streptomicin. V to skupino uvrščamo vse tiste vrste antibiotikov, ki učinkujejo tako, da poškodujejo celične strukture bakterij. Streptomicini se najpogosteje uporabljajo za zdravljenje bolezni, kot so gonoreja, tuberkuloza in nekatere okužbe prebavil.

Makrolidni

Zdravila iz skupine makrolicidov delujejo tako, da se vežejo in poškodujejejo ribosome v celicah. Najbolj poznan predstavnik te skupine je Azitromicin. Uporablja se za zdravljenje bolezni, kot so pljučnica, bronhitis, klamidija.

Tetraciklinski

Vrste zdravil iz skupine tetraciklinski antibiotiki, delujejo na nekoliko drugačen način. Gre namreč za substanco, ki zavira rast bakterij. Z njimi zdravimo bolezni, kot so tifus, otitis in bruceloza.

Vrsta antibiotikov Zdravljenje bolezni
Delovanje
S penicilinom
Za pljučnico, meningitis, faringitis, tonzilitis, sinusitis, otitis, septikemijo, osteomielitis, endokarditis, gonorejo, davico, tetanus, sifilis ter druge.
Blokira sintezo celic.
Aminoglikozidni
Brucelozo, gonorejo, okužbe prebavil, endokarditis, kugo, tuberkulozo.
Poškodujejo celice.
Makrolidni
Inusitis, otitis, faringitis, tonzilitis, pljučnico, bronhitis, dermatološke okužbe, uretritis, klamidijo in druge bolezni.
Poškodujejo ribosome bakterijskih celic.
Tetraciklinski
Za zobne, dihalne, prebavne in kožne okužbe, brucelozo, tifus, otitis in druge bolezni.
Ustavijo sintezo beljakovin in razmnoževanje bakterij.

Zakaj nekaterih bolezni in virusov ne zdravimo z antibiotiki?

Ta zdravila niso učinkovita pri zdravljenju virusov in pri zdravljenju vseh drugih oblik bolezni, ki jih niso povzročile bakterije. Pravzaprav je neprimerno zdravljenje z njimi, v primerih, ko to ni potrebno, lahko celo škodljivo in zato niso dostopni v prosti prodaji. Tudi pri zdravem človeku lahko uživanje antibiotikov povzroči stranske učinke, hkrati pa lahko bakterije, ki so naravno prisotne v našem telesu, razvijejo seve, ki so odporni na ta farmatsevske izdelke. To pomeni, da antibiotiki čez čas izgubijo svojo učinkovitost ter niso več učinkoviti pri zdravljenju bolezni, ki bi jo sicer lahko povsem brez težav odpravili z običajnih antibiotičnim zdravljenjem.

Ali so antibiotiki na voljo brez recepta?

Antibiotiki v spletni lekarni so na voljo za nakup brez recepta, vendar le ob izpolnitvi spletnega vprašalnika, ki nadomešča uradni recept. Ta zdravila v prosti prodaji niso dostopni. Pri tem naj poudarimo, da se je potrebno za učinkovito zdravljenje pozanimati, katera vrsta je najbolj primerna za uporabo in kako dolgo ter v kakšnih odmerkih naj poteka zdravljenje.

Kako so povezani antibiotiki in probiotiki?

Pri zdravljenju z antibiotičnimi tabletami, praški ali drugimi oblikami lahko pride do nekaterih pogostih stranskih učinkov. Najpogosteje se pri uporabnikih pojavijo prebavne težave, še posebno pogost je driska. Do tega pride zaradi izjemne učinkovitosti teh zdravil pri uničevanju bakterij – »ponesreči« namreč uničijo tudi naše dobre črevesne bakterije, ki nam pomagajo vzdrževati črevesno floro in skrbijo za optimalno prebavo.

Priporočljivo je torej, da že med jemanjem antibiotikov, še posebno pa v dneh po končanem jemanju, začnete kuro z dodatnimi probiotiki. Pri tem se lahko zatečete k uživanju jogurta z dodatnimi mlečnokislinskimi kulturami ali pa posežete po prehranskih dodatkih. Probiotiki in jogurt so tako odlično dopolnilo prehrane po končanem zdravljenju.

Ali so antibiotiki in alkohol dobra kombinacija?

Alkohol lahko negativno vpliva na učinkovitost zdravila, zato se mu je v času jemanja antibiotikov priporočljivo izogibati. Prav tako lahko pitje alkohola še okrepi stranske učinke, kot so na primer glavobol, slabost in prebavne motnje.

Poleg alkohola se je v času jemanja teh zdravil priporočljivo izogibati tudi uživanju nekaterih drugih živil. Med temi so predvsem kisla živila, pa tudi mleko in ostali mlečni izdelki. Priporočljivo je tudi, da takšnih tablet ne uživate skupaj s prehranskimi dopolnili.

Priporočljivo uživati
Bolje omejiti
Med jemanjem
Kislo zelje, grah, zelenjavo.
Mlečni izdelki, grenivka in citrusi.
Takoj po končani kuri
Jogurt, kislo zelje, zelena zelenjava,
Citrusi.
V tednih po zaključku
Probiotična dopolnila.
/

FAQ

Nekatera tovrstna zdravila so v nosečnosti dovoljena in ne predstavljajo tveganja za plod. Seveda obstajajo primeri, ko so ob uporabi zdravil med nosečnostjo nastali določeni neželeni stranski učinki, a ti primeri so redki. Vaš izbrani zdravnik ali ginekolog bo ocenil, ali bi lahko specifična tableta, injekcija ali suspenzija negativno vplivala na razvoj ploda.

Obstjajo tudi antibiotična zdravila, ki so namenjena otrokom in mladostnikom. O odmerkih zdravila odloča izbrani izdravnik, glede na razvitost imunskega sistema otroka, njegovo telesno težo in bolezen, ki se je pri njem pojavila.

Stranski učinki se razlikujejo od zdraviola do zdravila. A po zaključeni antibiotični kure se pogosto pojavijo bolečine v trebuhu in slabost, lahko tudi bolečine v želodcu ter driska. Do teh težav običajno pride ker se med jemanjem zdravila spremeni črevesna flora, kar vpliva na prebavo. V kolikor opazite tovrstne težave posezite po probiotičnih živilih, kot so sadje in jogurt, fermentirana zelenjava in mleko ter drugih.

Citostatiki so zdravila za uničevanje novih tvorb, ki se uporabljajo predvsem pri zdravljenju raka (kemoterapija). Med citotoksične antibiotike uvrščamo aktinomicinska zdravila.

Bolniška odsotnost z dela se priporoča v času, ko je pri bolniku še prisotna kužnost zaradi bolezni oziroma celoten čas zdravljenja, če tako odloči izbrani zdravnik. Bolniška odsotnost se lahko podaljša v primerih, ko pri bolniku simptomi ne izvenijo ali se pri njem pojavijo stranski učinki, ki zahtevajo nadaljno obravnavo. V času zdravljenja se seveda odsvetuje tudi naporna fizična aktivnost in vadba.

Ker so antibiotiki izredno močna zdravila, ki uničuje vse vrste bakterij, lahko po zdravljenju nastanejo glivična obolenja. Do tega pride predvsem zaradi oslabljenega imenskega sistema, zaradi katerega se telo ne more ubraniti pred mikrobi, ki so sicer prisotni povsod okoli nas.

Recenzije uporabnikov

PREKO 100,000 zadovoljnih strank!

Vaša košarica
Vaša košara je prazna

Prosimo, vrnite se v trgovino in izberite izdelek.

Vpis
*
Polje prazno
*
Polje prazno
Ste pozabili geslo
Ali ste pozabili geslo?

Spodaj vnesite svoj e-poštni naslov in prejeli boste e-poštno sporočilo z navodili za ponastavitev gesla.

*
Polje prazno
Ali ste pozabili geslo?

Čez nekaj minut preverite svojo e-pošto, saj boste prejeli poverilnice.
support@true-clientssdsd.com

Vpis Nazaj na Domov